Lista życzeń
kontakt:

Pielęgnacja biżuterii

Korza Wood - pielęgnacja biżuterii

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z DREWNA

Większość naszych wyrobów wytwarzamy z naturalnego drewna. Właściwa pielęgnacja biżuterii z drewna jest ważna aby jak najdłużej można było się cieszyć jej pięknem. Poniżej opiszemy kilka najważniejszych wskazówek.
Drewno jest materiałem organicznym, dlatego może podlegać zmianom:
– koloru (pod wpływem promieniowania UV, środków chemicznych)
– wymiarów (pod wpływem wilgoci, w przypadku gdy warstwa zabezpieczająca ulegnie uszkodzeniu/zniszczeniu/pęknięciu)
Część produktów wykonujemy na bazie drewna stabilizowanego, które powinno być odporne na warunki zewnętrzne, jednak ze względu na różnorodność gatunków drewna i zawartych w nich składników takich jak garbniki, olej czy żywica, stopień stabilizacji może być różny.
Podstawowymi materiałami zabezpieczającymi, które wykorzystujemy w naszej biżuterii są:
– żywica utwardzana promieniowaniem UV
– woski
– oleje: tungowy (tung oil)/duński (danish oil)
O czym trzeba pamiętać?
Przede wszystkim należy unikać długotrwałego kontaktu z wodą (kąpiel, pływanie w basenie itp), unikać kontaktu z detergentami (np. przy zmywaniu naczyń), perfumami i wodami toaletowymi, lakierami do włosów oraz kontaktu z bardzo wysoką temperaturą.


PIELĘGNACJA BIŻUTERII ZABEZPIECZONEJ ŻYWICĄ

W przypadku mocnego uderzenia może dojść do pęknięcia i rozszczelnienia warstwy zabezpieczającej. W takiej sytuacji produkt staje się wrażliwy na wilgoć i w najgorszym przypadku dojdzie do odspajania powłoki zabezpieczającej. Co można wtedy zrobić?
1. Używając np kleju cyjanoakrylowego skleić samodzielnie tak, aby powłoka zabezpieczająca stała się szczelna i zamknięta (co najczęściej wiąże się z koniecznością dodatkowego szlifowania/polerowania jeśli chcemy utrzymać jednolity wygląd powierzchni)
lub
2. Odesłać do nas w celu wykonania serwisu – możemy odpłatnie dokonać naprawy – zapraszamy do sekcji SERWIS
Jeśli doszło do zarysowania produktu, ale bez przerwania powłoki zabezpieczającej – wystarczy wypolerować produkt drobnoziarnistą pastą polerską i przetrzeć miękką szmatką.
Dla przywrócenia blasku żywicy raz na rok wystarczy przetrzeć produkt naturalnym, twardym woskiem, pozostawić do wyschnięcia i wypolerować bawełnianą ściereczką.


PIELĘGNACJA BIŻUTERII ZABEZPIECZONEJ WOSKAMI I OLEJAMI

W związku z tym, że te produkty są w pełni naturalne, wymagają okresowej pielęgnacji. W miarę użytkowania mogą pokrywać się delikatnym nalotem, woski ulegają wytarciu a olej wypłukaniu co prowadzi do matowienia powierzchni, blaknięcia kolorów i rysunku drewna.
Produkty woskowane najlepiej jest pielęgnować woskiem do drewna (bez dodatku silikonu), z zawartością wosku carnauba – wystarczy minimalna ilość wosku. Takie woski są zazwyczaj dostępne w marketach budowlanych. W przypadku gdy produkt uległ zarysowaniu przed nałożeniem wosku należy delikatnie przetrzeć go wełną stalową.
Produkty olejowane przynajmniej raz na pół roku powinny być pielęgnowne poprzez użycie kilku klopel oleju, którym pokrywamy za pomocą bawełnianej ściereczki powierznię przedmiotu. Odczekujemy ok 15-20 minut i wycieramy do sucha – nie powinno być widocznych plam. Czas wysychania/polimeryzacji zależy od rodzaju oleju. Generalnie należy stosować się ściśle do zaleceń producenta. Zalecamy używanie oleju tungowego lub oleju duńskiego. Można także użyć oleju lnianego, ale powinien być to produkt przeznaczony do drewna a nie zwykły, spożywczy. Im częściej noszony jest produkt tym częstsza powinna być jego pielęgnacja – np przy codziennym noszeniu pierścionka warto go przetrzeć kroplą lub dwiema oleju raz na 2-3 miesiące. Jeśli produkt pokryty jest nalotem lub brudem – przed olejowaniem pielęgnacyjnym można delikatnie zeskrobać powstałą warstwę a następnie przetrzeć przedmiot delikatnie wełną stalową super-drobnoziarnistą (000), dostępną w marketach budowlanych. Wytrzeć z ewentualnego pyłu i nałożyć cienką warstwę oleju, tak jak opisano powyżej – zgodnie z zaleceniami producenta oleju.
W przypadku tej grupy produktów również możliwy jest odpłatny serwis u nas, zapraszamy do sekcji SERWIS.
W przypadku chęci skorzystania z naszych usług prosimy o kontakt mailowy na adres: biuro@korzawood.pl w celu uzgodnienia szczegółów i możliwych terminów wykonania serwisu.


Informacje na temat przechowywania produktów w mchu stabilizowanym

Chrobotek reniferowy (mech islandzki) w stanie naturalnym ma właściwości pochłaniające metale ciężkie tj. miedź, kadm, nikiel, ołów i cynk. Podobnie potrafi zachowywać się mech stabilizowany, co przekłada się na jego wysoką reaktywność w stosunku do produktów metalowych.W związku z tym zalecamy aby nie przechowywać długotrwale produktów z elementami metalowymi (wisiorki, kolczyki, spinki do mankietów, bransoletki) w pudełkach wypełnionych mchem islandzkim, ponieważ może pojawić się na nich trudny do usunięcia nalot lub warstwa zabezpieczająca elementy metalowe może ulec całkowitej degradacji.

ZAWARTOŚĆ KOSZYKA 0